Popis zákroků korektivní dermatologie

Popis zákroků korektivní dermatologie

Odstranění benigních (nezhoubných) projevů elektrokauterem

Elektokauter umožňuje odstranění nezhoubných znamínek a výrůstků kůže termodestrukcí. Zákrok probíhá v místním znecitlivění, trvá několik minut. V místě ošetření zůstává strup, který se do 7-10 dní odloučí.

Po zákroku je nutné ošetřené místo chránit před sluncem!

Odstranění projevů stárnutí kůže

Při rejuvenizaci odstraňujeme při jednom ošetření větší množství kosmeticky nepřijatelných projevů (výrůstky, stařecké bradavice, znamínka, žílky a cévní uzlíky) na větší oblasti těla např. trupu abrazí, elektrokauterem nebo laserem. Jedná se o časově náročnější zákrok, výhodou je odstranění a hojení všech projevů najednou. Zákrok se provádí v místním znecitlivění, po ošetření Vám lékař doporučí hojivý krém nebo zásyp na ošetřená místa.

Po zákroku je nutné ošetřené místo chránit před sluncem!

Excize (vyříznutí) znamínek z kosmetické indikace

Chirurgické vyříznutí znamínek v lokálním umrtvení ložiska injekcí. Rána se dle rozsahu ponechává k volnému hojení (většinou projevy do 5 mm) nebo se šije. V obličeji a na některých místech na těle, kde není velký tah kůže (podpaží, břicho, krk, dekolt), provádíme plastický steh (šití uvnitř kůže s esteticky lepším výsledkem následné jizvičky), po kterém je jizva kosmeticky přijatelnější.

Po zákroku je nutné ošetřené místo chránit na slunci!

Aplikace botulotoxinu – korekce vrásek, odstranění nadměrného pocení

Prostřednictvím botulotoxinu lze odstraňovat nežádoucí mimické vrásky zejména v horní části obličeje, t.j. horizontální vrásky na čele, vrásky mezi obočím, po stranách očí, otočit koutky úst. Touto metodou je možné také odstranit nadměrné pocení. Principem je přechodné přerušení přenosu impulzu mezi nervem a svalem, který mimickou vrásku fixuje nebo blok přenosu mediátoru v potní žláze. Botulotoxin se aplikuje jemnou jehličkou a ve velmi malé bezpečné dávce, bolestivost je minimální, po zákroku může několik minut přetrvávat nepatrné zarudnutí nebo drobný hematom. Případná mírná asymetrie ošetřené oblasti se dá upravit v odstupu 1-3 týdnů po první aplikaci. Po aplikaci je nutné procvičení ošetřené oblasti, efekt nastupuje do 3-5 dnů, přetrvává 4-6 měsíců.

Po ošetření je potřeba mít 4 hod vzpřímenou polohu hlavy, nelehat si a na nepředklánět se, dále 1-2 dny po zákroku necvičit a 14 dní neabsolvovat masáž ošetřené oblasti.

Aplikace výplňových materiálů (kyselina hyaluronové) – korekce vrásek

Kyselina hyaluronová je polysacharid, který je přirozenou součástí mezibuněčné tkáně živých organizmů. Je netoxická, nepůsobí alergické reakce a umožňuje velmi přirozeně působící vyplnění kožních vrásek, záhybů a jizev. Používá se na korekci nosoretních rýh, vrásek na bradě, tvářích, k modelaci a zvětšení rtů. Zákrok se provádí po znecitlivění ošetřované oblasti anestetickým krémem, v případě aplikace do rtů se používá stomatologické injekční znecitlivění. Po zákroku někdy může krátce přetrvávat mírné zarudnutí a otok (více při korekci rtů), které rychle mizí. Výsledek je možné vidět bezprostředně po aplikaci a konzultovat s lékařem. Celkový efekt ošetření trvá 9-18 měsíců dle lokality a individuálního stavu kůže.

Po ošetření doporučujeme 1-2 dny vynechat cvičení, týden se chránit před sluníčkem a vyhnout se větším tepelným výkyvům (např. sauna).

Odstranění žilek termodestrukcí kauterem nebo laserem (v obličeji, dekoltu, na stehnech)

Odstranění dilatovaných žilek v obličeji a dekoltu se provádí elektrokauterem bez znecitlivění případně v místním umrtvení anestetickým krémem. Po zákroku 2-3 dny doporučujeme projevy nenamáčet a ošetřenou oblast neprokrvovat (necvičit, nepít horké nápoje, alkohol a pod.). Po ošetření Vám lékař doporučí hojivý krém nebo zásyp na ošetřená místa. Několik dní můžou přetrvávat nepatrné stroupky, na které lze aplikovat za 2-3 dny od ošetření krycí make up.

Po zákroku je nutné ošetřené místo chránit před sluncem!

Kryostimulace (prokrvení vlasové pokožky při zvýšeném vypadávání vlasů)

Krátkodobé promražení (tekutým dusíkem) a následné prokrvení vlasové pokožky při zvýšeném vypadávání vlasů. Razantnější aplikace s následným zarudnutím kůže a deskvamací se používá při léčbě projevů akné nebo růžovky podobně jako chemický peeling.

Chemický peeling

Chemický peeling se používá na odstranění hyperpigmentací, zlepšení projevů akné, zpevnění a omlazení pleti. Účinkem ovocných kyselin, kyseliny trichloroctové nebo retinolu dojde k narušení povrchových vrstev kůže s jejich následným odloučením a navozením regenerace. Zákrok probíhá pár minut. Po nanesení se u některých typů peelingu provádí neutralizace kyselin zásaditým roztokem, u jiných se kyselina ponechává. Těsně po ošetření je kůže zarudlá, můžou vzniknout drobné puchýřky, které se do 4 -5 dní odhojí stroupkami. Po ošetření se používají antiseptické a regenerační krémy, které urychlí hojení.

Po zákroku je nutné ošetřené místo chránit na slunci!

Radiofrekvence

Radiofrekvence je vysokofrekvenční elektromagnetická energie , která se tvoří při průchodu nabitých částic uzavřeným okruhem. Radiofrekvenci řadíme obecně mezi tzv. vysokofrekvenční terapie, které jsou pro své převládající tepelné účinky vhodné k prohřívání organizmu.  Cílem tohoto ošetření je vypnutí pleti, omlazení a zpevnění kůže.  Nastartuje se tvorba vlastního kolagenu, zlepší se krevní průtok tkání, eliminují se  volné radikály a redukuje se množství tuku. 

Ošetřujeme obličej a krk , ale je možné zlepšit i břicho, hýždě a paže. 

 Efekt přetrvává 6-12 měsíců. Procedura trvá 20 min a  doporučovaný počet je 6-8 ošetření. Ošetření je příjemné a má pěkné výsledky. 

Sklerotizace žilek na stehnech, bércích

Odstranění rozšířených žilek na dolních končetinách aplikací roztoku Aethoxysklerolu, který způsobí jejich „slepení“. Zákrok lze provést po lokální aplikaci znecitlivujícího krému a po zákroku se ponechávají 2 dny elastické bandáže, které by se poté ještě měli nosit aspoň 14 dní přes den. Můžou přechodně zůstat modřinky. Doporučujeme i 1-2 týdny po ošetření vynechat intenzivnější sportování. Pro lepší výsledný efekt je možné tento zákrok kombinovat s IPL ošetřením.

IPL ošetření (intenzivní pulzní světlo)

IPL patří k tzv. nelaserovým zdrojům světla, emituje elektromagnetické vlnění v rozmezí přibližně od 420 do 1200 nm. Díky rozpětí vlnových délek IPL cíleně působí na melanin, hemoglobin i na tkáňovou vodu. Předem zvolenou a nastavenou vlnovou délkou můžeme s IPL přístrojem odstraňovat hyperpigmentace, žilky, venektazie nebo nadměrné ochlupení. Je vhodné i k léčbě a prevenci vzniku projevů akné. Zároveň působí regeneračně na pleť a díky stimulací kolagenu a elastinu v oblasti dermis ji omlazuje, rozjasňuje a zpevňuje. Ošetření dle rozsahu může trvat od několika vteřin do několika desítek minut. Aplikační koncovka umožňuje chlazení, aby bylo ošetření co nejméně bolestivé, v případě potřeby lze před zákrokem aplikovat znecitlivující krém. Po zákroku se doporučuje aplikace regeneračního krému a maximální ochrana na slunci (použití fotoprotektivního krému s SPF 50). K dosažení co nejlepšího výsledku, je nutné procedury opakovat cca 3-4 krát s odstupem cca 2-3 týdnů, v případě odstranění nadměrného ochlupení je většinou nutná aplikace minimálně 6-10 krát, aby bylo zasaženo co nejvíce chloupků v aktivní fázi růstu.

Mezoterapie vlasové pokožky

Vlasová mezoterapie zastavuje nadměrné vypadávání vlasů a obnovuje růst vlasů. Aktivní ingredience (biomimetické peptidy, kmenové buňky, vitamíny, aminokyseliny, minerály, koenzymy, nukleové kyseliny a redukční činidla, PRP ) se aplikují do vlasové pokožky jemnými mikrojehličkami a revitalizují vlasové folikuly, stimulují cirkulaci krve, čím zlepšují výživu vlasových váčků. Zároveň přípravek zabraňuje vzniku enzymu, který způsobuje ztrátu vlasů a stimuluje proliferaci vlasových buněk, jež způsobuje růst nových vlasů.

Účinky:

 • podpora růstu vlasů a omezení jejich vypadávání
 • revitalizace vlasových folikulů a výrazné oživení stávajících f.
 • zlepšení výživy a vzhledu vlasů
 • zlepšení elasticity a hydratace vlasové pokožky
 • podpora růstu vlasů a omezení jejich vypadávání
 • revitalizace vlasových folikulů a výrazné oživení stávajících f.
 • zlepšení výživy a vzhledu vlasů
 • zlepšení elasticity a hydratace vlasové
Ošetření:

Aplikace probíhá tak, že jsou vpravovány výživné léčebné koktejly patentované receptury ultra jemnými jehličkami přímo do pokožky hlavy. Jedná se o velice účinnou léčbu, při které jsou potřebné látky aplikovány přímo do míst, které vyživují.
Aktivní sérum se aplikuje 1x za týden. Je nutné opakovat minimálně 3 až 5 aplikací. Efekt je vidět už po třetí aplikaci. Vypadávání vlasů se zastaví po 3-5 ošetřeních a po 10 ošetřeních vlasy začnou znovu růst.

Plazmaterapie

Plazmaterapie, je moderní metoda anti-aging medicíny, která využívá k navození regenerace kůže složky vlastní krve. Před zákrokem se odebere malé množství cca 8 ml krve, ze které se pomocí centrifugy získá krevní plazma, bohatá na krevní destičky (Platelet-Rich Plasma – PRP) a růstové faktory. Tato vzácná tekutina v kůži způsobí omlazovací procesy, nastartuje regeneraci a hojení. Celý proces odběru krve a následné aplikace plazmy probíhá v jedné ordinaci. Využití vlastní krve je přirozené, nedochází ke vzniku alergických reakcí a přenosu chorob.

Je vícero druhů plazmaterapie. U nás používáme PRP zkumavky renomovaných firem, které díky unikátnímu složení separačního gelu umožňují oddělit čistou plazmu bez příměsi od červených a bílých krvinek. Důležitý je obsah Plus DNA aktivátoru, který stimuluje růstové faktory a proto je efekt zákroku ještě výraznější. Aplikuje se čistá krevní plazma nebo v kombinaci s kyselinou hyaluronovou. Přidáním kyseliny hyaluronové se zvyšuje regenerační potenciál plazmy, je zvýšená novotvorba kolagenu a vlastní kyseliny hyaluronové, co následně zlepšuje celkový vzhled ošetřené oblasti. Používá se zejména na regeneraci kůže na obličeji, krku, dekoltu a rukou.

Tato metoda je též vhodná při zvýšeném vypadávání vlasů.

Procedura plazmaterapie se opakuje 2-3 krát v odstupu tří až čtyř týdnů. Poté lze očekávat výsledný efekt trvající 8-12 měsíců. Plazma bohatá na speciální bílkoviny a růstové faktory se aplikuje pomocí jehel nebo pružných atraumatických kanyl. Před ošetřením se při rejuvenizaci na místa, kde bude aplikována plazma např. krk, ruce, obličej, může aplikovat anestetický krém.

Indikace pro plazmaterapii
 • první a druhý stupeň termálního poškození kůže
 • povrchová poranění, pořezání, abraze a chirurgické rány
 • poruchy spojené s vypadáváním vlasů, alopecie
 • rejuvenace v obličeji – injekce PRP se používají v terapii vrásek, fotopoškození kůže a dyskolorace (pigmentových nerovností) v obličeji v kombinaci s dalšími metodami korektivní dermatologie korekce jizev po úrazu nebo po akné–vhodná je kombinace PRP, odstředěné tukové tkáně a frakcionovaného laseru
 • terapie strií
 • venózní a arteriální bércové vředy
 • diabetické vředy
 • dekubity (proleženiny)
 • urychlení hojení kožních štěpů
Jaké jsou výhody plazmaterapie?

Velkou výhodou je využití vlastní krve při terapii, čímž se eliminují alergické reakce. Plazmaterapie vykazuje také velký omlazující efekt na kůži, zlepšuje kožní texturu a tonus, zjemňuje drobné vrásky a rýhy, zvětšuje (obnovuje) ztracený objem produkcí a neosyntézou kolagenu a elastinu a zlepšuje vzhled jizev. Čas hojení je minimální s přirozeně vyhlížejícím výsledným efektem.

Instrukce před ošetřením:
 • Neužívejte Aspirin, Ibuprofen, naproxen nebo jiná nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAIDS) 10 dní před zákrokem. Tyto látky narušují funkci krevních destiček v normálním procesu srážení krve a tím způsobují krvácení a tvorbu modřin (hematomů). Můžete užít acetaminophen (Tylenol nebo Anacin-3).
 • Jezte lehká netučná jídla a buďte dobře hydratovaní (doporučuje se pít 2 l tekutin denně), protože před ošetřením je nutný odběr určitého množství krve.

Většina pacientů se po ošetření může věnovat běžným aktivitám.

Instrukce po ošetření:
 • Nevystavujte se dlouhodobému slunečnímu záření alespoň 2 až 3 dny.
 • Nechoďte do sauny nebo plavat 2 až 3 dny.
 • Nevystavujte se extrémně horkým nebo mrazivým teplotám nebo velkým teplotním výkyvům 2 až 3 dny po ošetření.
 • Necvičte a nevěnujte se namáhavým aktivitám 24 hod. po ošetření.
 • Neaplikuje peelingy, laserové ošetření atd. alespoň 2 týdny po zákroku
Scroll to Top